آشنایی با چوب و هنر های چوبی جهان

هنرهای چوبی یکی از قدیمی­ترین فعالیت­های هنری است که انسان به آن پرداخته؛ چرا که درخت و یا بهتر بگوییم چوب، در دسترس­ترین، آسان­ترین و مناسب­ترین ماده­ برای ساخت آتش، ابزار، خانه و اثاثیه بوده است. آرامشی که از حضور در طبیعت برای انسان بوجود می­آید، ارزانی، دسترسی آسان و لذت و راحتی کار با چوب، موجب شده است حتی افراد غیر حرفه­ای در اوقات فراغت خود، دست به ساخت انواع اشیاء چوبی چون قاشق، اسباب بازی، ابزار موسیقی و غیره بزنند. از این رو در هر جایی از دنیا که درخت بر آن روییده، رد پایی از هنرهای چوبی یافت می­شود. این هنرها در طول تاریخ تمدن، تغییر و تکامل یافته و در اشکال و انواع متفاوتی ظهور یافته است و این تفاوت حتی در شیوه کار، ابزار و چوب­های به کار گرفته شده، نیز دیده می­شود.

کمبود منابع فارسی در زمینه هنرهای چوبی جهان، اینجانب را بر آن داشت تا همزمان با نگارش کتاب ” چوب و هنرهای چوبی ایران”[1] اقدام به تهیه اطلاعات پیرامون هنرهای چوبی جهان و نیز ترجمه بخش­هایی از کتاب جامع “world of woodwork and carving’ Wood ‘ The” نوشته Bryan Sentence نمایم. با وجود مطالب متنوع کتاب Wood ، بعضی موضوعات از جمله هنرهای چوبی قبل از تاریخ و یا هنرهای چوبی کشورهای اسلامی، مغفول مانده بود که موجب شد قسمت­هایی اضافه شود.

کتاب حاضر شامل هشت فصل است که در آن علاوه بر اشاره به ویژگی­ها و اطلاعات پیرامون درختان و چوب آنها، به انواع ساخته های چوبی و روش ساخت هریک در مناطق مختلف جهان، تاریخچه، ابزار، مراحل تکمیلی و غیره اشاره شده و فصل آخر به واژه نامه انگلیسی به فارسی اصطلاحات مربوط به چوب و هنرهای چوبی اختصاص یافته است.