برچسب: نور در معماری

نور در معماری داخلی

  • نویسنده : فاطمه کاتب
  • ناشر : دانشگاه الزهرا
  • شابک : 978-600-5405-31-6
  • تعداد صفحات : 216
  • نوبت چاپ : اول
  • تاریخ انتشار : 1389
  • نوع جلد : شومیز
  • اندازه : وزیری
4,500,000 ریال
نورپردازی خوب، در انسان احساس آسایش و امنیت به وجود می آورد و مانع از خستگی مفرط می شود. گاهی ما خود موضوع نورپردازی در محیط را بی دلیل پیچیده کرده، فراموش می کنیم که قابل اعتماد ترین ابزارمان برای تعیین تأثیر نور، همانا چشمان ماست. تمایز میان نور خوب و بد، یا نور کافی و ناکافی، به صرف نگاه کردن به آن و اثری که بر اشیا باقی می گذارد میسر است. وقتی که شخص در یک اتاق، کار و فعالیت روزانه انجام می دهد، معایب نور اتاق بیشتر و راحت تر بر وی آشکار می شود. نوری که برای هر محیط پیش بینی می کنیم، بر شخصیت و ویژگی فضا تأثیری عمیق دارد، حتی از نظر روان شناسی و مسائل روحی انسان. سه نوع منبع نوری برای اتاق در نظر گرفته می شود: نور محیطی و طبیعی برای روشنایی فراگیر (در روز نور پنجره ها و نورگیرها، و شب نور لوسترهای آویز با لامپ های کم)،لامپهای موضعی برای تمرکز روی فعالیت هایی مانند مطالعه، خیاطی (مثل آباژوریا چراغ های پایه دار) و نور تزیینی (همانند چراغ ها و لامپ های داخل بوفه و کتابخانه) که این امکان را می دهد تا تزیینات جالب توجه یا لوازم جذاب و دیدنی خانه به نمایش گذاشته شود.

خوشبختانه روش های بسیاری برای بهبود کیفیت روشنایی اتاق وجود دارد، بی آن که سیم های کشیده شده در سقف ها و دیوارها آشفتگی به وجود آورند. دگرگون کردن حال و هوای یک اتاق به وسیلة به کار گرفتن روش های ساده امکان پذیر است. شما نیز به این نکته توجه داشته باشید که پس از مطالعه مطالب این کتاب، به نور محیط منزل یا محل کارتان، با دقت بیشتری نظر اندازید. بررسی کنید که آیا نور محیط شما برای مطالعه، خیاطی، درس خواندن و سایر اموری که نیاز به تمرکز دارند، متناسب و کافی است؟ اگر چنین نیست، حتماً از چراغ های مطالعه یا چراغ های دیواری به نحوی اصولی با نوردهی صحیح استفاده کنید.

سؤال دیگر این است که آیا انتظار دارید منبع نوری که در محیط زندگی شما نصب شده است، تنها جنبة زیبایی و به روز بودن را داشته باشد، یا اینکه کارکرد عملی و مفید آن نیز برایتان دارای اهمیت است. یافتن پاسخ چنین پرسش هایی، بی گمان راهنمای شما در تعیین نور، روشنایی محیط و نوع منبع نور (حباب، آباژور، چلچراغ، لوستر و نور طبیعی) خواهد بود.