حدیث در نگاه خاورشناسان نقد و بررسی پژوهش های هارالدموتسکی

موضوعات :
الهیات
نویسنده : فروغ پارسا
شابک: 978-600-5002-30-0
تعداد صفحات: 391
نوبت چاپ: اول
تاریخ انتشار: 1388
قیمت : 1,170,000 ریال
نوع جلد : شومیز
اندازه : وزیری
افزودن به سبد خرید

پیدایى خاورشناسى به معناى تحقیق درباره افکار و عقاید شرق از قرون وسطى آغاز شده بود. به نظر مى رسد از قرن شانزدهم بدین سو، فعالیت هاى خاورشناسان به شکل سازمان یافته اى گسترش یافت و قرآن و حدیث اسلامى در مرکز ثقل مطالعات آکادمی هاى اسلام شناسى غرب قرار گرفت.

در اواخر سده بیستم، با تحولات فلسفه علم و پدیدارى جریان پست مدرنیسم و عطف توجه اندیشمندان غربى به فرهنگ و تمدن ملل دیگر -یعنى شکل گیرى دوره فرهنگی- علوم انسانى دستخوش تحولات جدى شد و در آستانه هزاره سوم، موج جدیدى از حدیث پژوهى در غرب آغاز شد که هارالد موتسکى –خاورشناس آلمانی- در شمار پیشگامان آن است.

تحلیل روش شناسانه مطالعات حدیث شناختى در غرب با محور پژوهش هاى حدیثى هارالد موتسکى، موضوعى است که در نوشتار حاضر درباره آن بحث مى شود. این تمرکز نیز صرفا با شخصیت و پیشینه علمى موتسکى ارتباط دارد.

در چهار فصل نخست، خواننده احتمالا با دیدگاه های حدیثی دانشمندان غربی و به ویژه تحولات این دیدگاه ها در آستانه هزاره سوم آشنایی پیدا خواهد کرد. بررسی وتحلیل علل پیدایی این تحولات در مطالعات حدیث شناختی غرب در فصل پنجم، با مطالعه خاستگاه های اندیشه موتسکی، به تفصیل بررسی شده است.
فایل های مرتبط
امتیاز دهی